Archívum

16-03-2019
Archívum 1986-2015

Kedves Látogatóink!

A Campanella Gyermekkar 2014. novemberében megkapta az EUROPA CANTAT NAGYKÖVETEI kitüntető címet.

A címet Móczár Gábor, az EUROPA CANTAT Pécs 2015 Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója, az Európai Kórusszövetség Europa Cantat elnöke adományozta Gyermekkarunknak az Európai Kórusszövetség nevében.

Köszönet érte!

A Campanella első önálló YouTube megjelenései:


Beck Zoltán-Schóber Tamás: Mecseki sétányok c. dalának szimfonikus, énekkaros változata a következő linken látható:

http://www.youtube.com/watch?v=_2osvFkqrRc

SCHTUDIOTON

 


 

Schóber Tamásról készült videó portré film elérése a következő: http://www.informvideo.com/schobertamas.html2

 


A Campanella Gyermekkar eddigi legnagyobb kihívását teljesítette. Részt vett a 2010-ben a kínai Shaoxinben megrendezett VI. Kórusolimpián. Ez a rendezvény a világ legjobb kórusainak nyújt versenyzési lehetőséget gyermekkari, ifjúsági és felnõtteknek kiírt különféle kategóriákban. Főleg anyagi okok miatt a Gyermekkar számára  többszöri próbálkozás ellenére sem sikerült eddig eljutni ilyen megmérettetésre. Idén változott a helyzet, reális esélyét láttuk annak, hogy megvalósulhat a régen vágyott álom: miszerint kijuthatunk a  zenei élet legrangosabb világrendezvényére. 2009 decemberében küldtük el a konkrét nevezést, hangfelvételt, különféle okmányokat. Jelentkezésünket regisztrálták, sőt Pécs városának is küldtek meghívást a rendezvényre. Kórusunk híd lehetett Pécs és Shaoxing között elindult testvérvárosi kapcsolat kialakításában. Ennek alárendelve alakítottuk programjainkat és a felkészülést is.

2010 júliusában Kínában képviseltük iskolánkat, Pécs városát, sõő hazánkat is. Mint ismeretes Magyarországról egyedül a Campanella Gyermekkar vett részt ezen a rangos világversenyen.

A Campanella Gyermekkar  40 énekessel, 1 fő zongorakísérővel,  5 kísérõ tanárral valamint egy orvossal készült a világversenyen történő megmérettetésre.

Az elmúlt tanévnek ez adott értelmet, s töltötte ki felkészülésünk idejét a megfelelő színvonalú helytálláshoz.

Tanulóink rengeteg áldozatot is vállaltak:

heti rendszerességgel minden szombaton plusz 4 órás próbán vettek részt,

a gyermekkari kóruséneklést népszerûsítették különféle EKF-es, iskolai és városi rendezvényen,

a magyar gyermekkari kórusirodalom remekeit mutatták be Kodály Zoltán, Bartók Béla, Bárdos Lajos alkotásain  keresztül Karai József mûvészetéig,

ezen kívül repertoárjukat a reneszánsz  zenétõl a mai kortárs könnyûzenei feldolgozásokig a korszakok gyöngyszemei jelentették.

rengeteg áldozatot hoztak a gyerekek szülei is, amikor elvállalták az önrész, gyerekenkénti 100.000.-  Ft befizetését, s nyilatkoztak arról is, hogy a próbákon garantálják gyermekük részvételét.

Ezekbõl is kiderül: a Campanella Gyermekkar célkitûzései remek diákokat, tanári csapatot, szülõi közösséget kovácsoltak össze a feladat sikeres megvalósításához.

 Mivel iskolánk nem zenei tagozatos általános iskola, ezért szakmai vállalásunk között a tisztes helytállás, a becsületes versenyzés állt a középpontban. A részvétel mellett a magyar a cappella muzsikálás népszerûsítése volt az alapvető célunk. Kategóriánkban 17 csapat versenyzett. Kórusunk nem várt eredményt ért el annak ellenére, hogy professzionális együttesekkel mértük össze tudásunkat. A 17 kórusból 6-ot sikerült megelõznünk. Így a Campanella Gyermekkar a  11. helyen fejezte be kórusolimpiai versenyzését. A helyezéssel párhuzamosan EZÜST VII. minősítésben részesültünk, ami igazán kimagasló eredménynek számít egy ilyen rangos versenyen. Ez gyermekkarunk eddigi 20 éves működésének csúcspontja. Érdemes volt a sok erőfeszítés, szakmai és anyagi téren egyaránt. Fontosnak érezzük, hogy a VI. Kórusolimpián részt vehettünk akkor, amikor a gazdasági világválság nehézségei behatárolják a kultúrára szánható támogatásokat. A versenyen kívül tömegeket vonzottak a közönségkoncertjeink is. Szerepeltünk a helyi televízióban, felléptünk Shaoxing fõterén a Simao téren, szolgálhattuk a magyar érdekeket a Shanghaj-i Világkiállításon, énekeltünk a Kínai Nagyfalnál  is. Minden lehetőséget megragadtunk  hazánk kóruskultúrájának népszerűsítésére.

Hisszük, hogy ez a kihívás nem csak ennek a 40 daloló gyermeknek jelentett felejthetetlen élményt, hanem a hozadéka ennél sokkal nagyobb. Sok kisdiák munkájának értelmet ad,  újabb feladatokkal látja el dalosainkat, reményt jelent és erősíti  az elkövetkező évek tevékenységét. Bizonyítottuk, hogy kitartó munkával meg lehet valósítani álomnak tűnő célkitûzéseket is. Ennek élő példája ez a fantasztikus út, a kiemelkedõ siker, s a vele járó felejthetetlen élmények sora.

Köszönet érte mindenkinek, aki tevőlegesen segítette céljaink megvalósulását!

 

 Schóber Tamás

 

a Campanella Gyermekkar karnagya


                                                                                                                                                    

A Campanella Gyermekkar a IV. Pécs-Baranyai Nemzetközi Ifjúsági Zenei Fesztivál vendégeként szerepelt 2010. május 20-án a sétatéren, majd önálló koncerten, május 21-én a Megyeháza dísztermében mutathatta be a kórusolimpiai versenyprogramját.

 

A találkozóra pécsi és baranyai településekrõl, Pécs testvérvárosaiból, volt és jelenlegi kulturális fõvárosokból érkeztek ifjúsági együttesek (kórusok, tánccsoportok, jazz együttesek, zenekarok), akik saját nemzetük jellegzetes hagyományait mutatták be. Külön örömünkre szolgálnak Tillai Aurél Liszt-díjas karnagy úr méltató szavai, melyekkel Schóber Tamás és a kórus munkáját méltatta. 

 



Gyermekkórus-fesztivál Halléban

Kórusunk, a Campanella gyermekkar számos hazai siker és elismerés után 2005-ben nemzetközi porondra lépett: jelentkezett a 16. Nemzetközi Hallei Gyermekkórus-Fesztiválra és versenyre. A részvétel meghívással történt. Az elõzsûri az elküldött kórusfelvételek alapján döntött. Mivel a kórus felvételei tetszést arattak, így 2005 május 5-én kétnapos pápai vendégszereplés után utazhattunk a fesztiválra.

Az út elsõ állomása Bécsbe vezetett, ahol a bécsi klasszikusok nyomába eredtünk, és felkerestük a híres zeneszerzõk sírjait a Zentralfriedhofon, majd megcsodáltuk a belváros építészeti remekeit: a Hofburgot, a Stefansdomot és a Graben csodaszép épületeit. Az éjszakát buszon töltve reggelre Lipcsébe érkeztünk, hogy Bach életének legfontosabb helyszínét; a Tamás-templomot is megismerjük.

Halléban már vártak minket vendéglátóink. Este megkezdõdött a fesztivál. Ismerkedtünk a várossal, a többi kórussal, és a hideg ellenére élveztük a forgatagot. Az elkövetkezõ három napban a kórus a kötelezõ versenyhangversenyen kívül szellemi fogyatékosok otthonában lépett fel nagy sikerrel. Errõl tudósított másnap a helyi napilap is. Majd részt vettünk a közös reggeli utcai zenélésen. Énekeltünk egy kulturális központtá alakított század eleji áruházban, és a gótikus templom csarnokában több versenyrésztvevõ koncertjét is meghallgattuk. Búcsúprogramként felléptünk a hallei kulturális központban. Itt nemcsak a hiper-szuper technikai megoldások, hanem a frappáns szervezés is elkápráztatott bennünket. Szívesen hallgattuk a már ismerõs, ill. még ismeretlen kórusok rövid fellépéseit is. Az est s a fesztivál fénypontjaként a díjkiosztó elõtt az összes kórus közösen szólaltatott meg egy kórusmûvet, ezzel is hangsúlyozva a zene kapcsolatteremtõ erejét. Utunkat egy emlékezetes prágai sétával zártuk.

 

 Bobánovics Gabriella kórustitkár

 

Itt szeretnénk a régebben megjelent cikkeket, képeket közzétenni, ami a Campanella Gyermekkarral kapcsolatos.

Feltöltése folyamatos, türelmüket, megértésüket köszönjük.

A SCHTUDIOTON Csapata

 


 

A Campanella Gyermekkarból ballagó nyolcadikos tagok névsora:

8.a

Ankner Csenge

Baróthy Borbála

Czibolya Dalma

Győri Barnabás

Józsa Ádám

Patartics Zóra

Rónai Veronika

Ruszkai Nóra

Schóber Sára

Szeteli Anna

Szigeti Dalma

Visegrády Viktória

8.b

Kemenes Ákos

Kolda Eszter

Salánki Petra

Köszönöm a sok-sok éven át tartó áldozatkész munkátokat!


 

Április 15-én megtartott mûsoros estünkön felcsendült mû címe: Selmeczi György: Millenniumi óda.

Kiemelkedõ szerep jutott a kórus zongorakísérõjének Rébék-Nagy Andrásnak, aki technikailag bravúros megoldásokat alkalmazva emelte az elhangzó zenei élményt.

Köszönet érte! 

 


Egy áprilisi szereplésrõl:

2011.04.10.

A Hospice alapítvány szervezésében rendezték meg a hétvégén a Méltóság Mezeje nárcisznéző programot. Az északi Várfalsétány tövében emlékeztek meg a résztvevők a Hospice alapgondolatáról, arról, hogy az emberi méltóság az utolsó percig megõrizhetõ. Ebbõl az alkalomból csendülhetett fel először iskolánk Campanella Gyermekkarának előadásában Selmeczi György Millenniumi ódája. A kórust Schóber Tamás karnagy úr vezényelte. Örömmel tapasztaltuk, hogy évről-évre egyre többen látogatják a rendezvényt, és csatlakoznak a Hospice szellemiségéhez. Mint minden alkalommal, most is képviselte iskolánkat az 5.c és 1.b osztály. 

 


A PTE 1. Számú Általános Iskola Campanella Gyermekkar több mint két évtizedes múltra tekinthet vissza. Annak ellenére, hogy a kórus nem zenei tagozatos iskola kórusa, igen szép sikereket értünk el.

Az Éneklõ Ifjúság mozgalom keretein belül a minősítő hangversenyeken a következő eredményekkel büszkélkedhet: 1 alkalommal ezüst minősítést, 16 alkalommal arany minõsítést, 6 alkalommal arany minõsítést diplomával, és 4 alkalommal az Év Kórusa kitüntető címet nyerte el.

A kórus több alkalommal vett részt a Budapesti Nemzetközi Kórusversenyen, ahol egy alkalommal bronz, egy alkalommal ezüst X. minõsítést érdemelt ki a zsűritől. Egy alkalommal a Kodály Zoltán magyar kórusversenyen is megmérette magát a kórus, itt szintén bronz minősítést kapott.

Külföldi útjaink során kétszer Franciaországban jártunk koncertkörúton, egyszer pedig a Hallei Nemzetközi Gyermekkórus Versenyen vett részt.  Magyarországon is számos helyen felléptünk már, jártunk Szekszárdon, Egerben, a pápai Erkel Ferenc Zenei Általános Iskolával pedig tizenkilenc éve ápolunk cserekapcsolatot.

Az utóbbi idõszakban a következõ hangfelvételek készültek kórosunk közremûködésével:

A két Lotti /zenés mesejáték gyermekeknek/- hangkazetta (1993) , Budapesti Nemzetközi Kórusverseny CD (1995), Ballag már a vén diák CD (1998), Apáczai Kiadó Daloskönyvem sorozatához a dalok éneklése: Első- és Második Daloskönyvem - CD és hangkazetta országos terjesztésben (1996), Pécs Chambéry  CD (1998), Budapesti Nemzetközi Kórusverseny CD (2001), Dínom-dánom CD, a PTE 1.Sz. Gyakorlóiskolájának jubileumi kiadványa (2001), Emil /zenés mesejáték gyermekeknek/ CD (2003), Kicsinyek Kórusa CD (2005), Halle  Nemzetközi Kórusverseny CD felvétel, (2005) Csukás István dalok (Állatmesék I.), Novemberi mise - részletek (Kyrie, Credo), Pécsi gyermekkarok CD (2005), Kölyököröm CD (2006), a Bartók Rádió készített hangfelvételt  Campanella Gyermekkarunkkal (2006), Cserkészindulók, dalok, emlékek CD (2007), A győri bábszínház és a szegedi bábszínházak előadásaihoz hangfelvétel készítése; Mise a holt lelkekért  Novemberi mise CD (2008), Missa mosso CD (2009)